Koncom septembra sa v rámci druhého ročníka podujatia „Carpathian Quality“ uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie súťaže, ktoré bolo spojené s degustáciou ovocných a obilných destilátov pre širokú verejnosť. V Spišskej Pálenici v Starej Ľubovni, v Castle Distillery v Starej Ľubovni a v Nestville Distillery v obci Hniezdne sa stretli destilatéri z rôznych krajín. Príležitosť ochutnať to najlepšie z umenia destilatérstva si nenechali ujsť ani milovníci výnimočných chutí.
,,Carpathian Quality“, organizované Združením Spiš v spolupráci so Slovenským rádom rytierov destilátov, privítalo návštevníkov do sveta zmyslov, kde sa snúbila bohatá história destilatérstva s modernými technikami. Pre všetkých zúčastnených sa podujatie stalo nielen príležitosťou na ochutnávku destilátov, ale aj na spoznanie rozmanitosti štýlov spracovania ovocia a obilnín, ktoré dávajú destilátom ich jedinečný charakter.
Predstavilo sa celkovo 479 vzoriek destilátov, z toho 385 od domácich pestovateľov, pestovateľských páleníc a 94 od renomovaných liehovarov z rôznych krajín EÚ. Návštevníci mali možnosť ochutnať a porovnať rozmanité chute slivovíc, marhuľovíc, hruškovíc a mnoho ďalších druhov ovocných a obilných destilátov.
Jedným z hlavných momentov podujatia bolo vyhlásenie víťazov v jednotlivých kategóriách. Medzinárodná odborná komisia, zložená z uznávaných 35-tich degustátorov a odborníkov na destiláty, starostlivo hodnotila každú vzorku podľa kritérií, ako sú chuť, vôňa, textúra, vzhľad a celkový dojem- podľa medzinárodnej 100 bodovej stupnice.
Celkovým víťazom v kategórii domácich pestovateľov sa stal Pavel Kohút so svojou duranziou a v kategórii liehovarov sa stala spoločnosť LDK s. r. o. s višňovicou. Špeciálnu cenu „Naj Carpathian Quality“ si odniesla firma GAS Familia, s.r.o. so svojou Goral Vodkou Master.
Jedinečnosť tejto akcie spočívala nielen v samotnej degustácii, ale aj v atmosfére, ktorá vládla počas dvoch dní. Návštevníci si mohli vymieňať názory s odborníkmi, dozvedieť sa viac o procese výroby destilátov a získať nové vedomosti, prečo je každý destilát unikátny. Nechýbala ani príležitosť obdivovať rozmanitosť klimatických a pôdnych podmienok, ktoré vytvárajú charakteristické chute a arómy destilátov z rôznych regiónov.
Podujatie „Carpathian Quality“ potvrdilo, že záujem o kvalitné destiláty a remeselné produkty stále rastie. Návštevníci ocenili nielen široký výber, mali možnosť sa hlbšie zoznámiť s procesom destilácie a porovnať rôzne prístupy a techniky. Na dotvorenie atmosféry bol pripravený bohatý kultúrny program.
Združenie Spiš už teraz s nadšením plánuje ďalší tretí ročník, ktorý by mal priniesť ešte viac vzoriek, viac ocenení a viac nezabudnuteľných zážitkov. Tento úspech druhého ročníka je jasným signálom, že „Carpathian Quality“ má pred sebou sľubnú budúcnosť, ako jedno z popredných podujatí svojho druhu. Návštevníci aj organizátori sa už teraz tešia na ďalšie stretnutie v srdci Karpát, kde sa tradícia a kvalita stretávajú s nadšením a zvedavosťou všetkých zmyslov.